Na jesen su urinarne infekcije vrlo česte zdravstvene tegobe koje negativno utiču na kvalitet života i ograničavaju svakodnevne aktivnosti. Zbog kraće mokraćne cevi kod žena je prodor patogenih organizama u urinarni sistem češći nego kod muškaraca pa su i urinarne infekcije češće. Žene su podložnije urinarnim infekcijama, medjutim, one pogadjaju i muškarce, znači pogadjaju oba pola i nema granice u strosnoj dobi pacijenata, urinarnim infekcijama sklone su bebe, ali i starije osobe. 

Koje su najčešće urinarne infekcije?

Do urinarnih infekcija dolazi do prekomernog razmnožavanja bakterija koje zahvataju gornji ili donji urinarni trakt. Kod žena zahvataju bubrege, bešiku i mokraćne kanale, a kod   muškaraca i prostatu i testise. Kod oba pola su najčešće infekcije mokraćne bešike ( cistitis) i upala mokraćnih kanala (uretritis). Redja pojava je pijelonefritis, infektivna upala bubrega. Kod urinarnih infekcija je vrlo važno na vreme ih dijagnostikovati kako bi se utvrdilo postojanje bakterija u urinarnom traktu i uspešno lečila infekcija. Najrelavantniji metod za otkrivanje infekcija urinarnog sistema je testiranje na bakterije u urinu. 

Šta je uzrok urinarne infekcije?

Analiza urina zdrave osobe neće pokazati prisustvo bakterija, što potvrdjuje činjenicu da je unutrašnjost urinarnog trakta sterilna, osim sluzokože na samom izlazu iz mokraćnog kanala koja je u kontaktu sa bakterijama iz spoljašnjosti. Ipak bakterije sa te sluzokože mogu dopreti u urinarni sistem, kao i iz mnogih drugih izvora zaraze poput genitalija, kože, sluzokože, ali i kroz krvotok i limfne sudove i izazvati urinarnu infekciju. Najveći uzročnici urinarnih infekcija su bakterije Enterobacteriaceae. One su prirodno nastanjene u srevnom sistemu i deo su crevne flore. U 80% slučajeva izazivač urinarne infekcije je bakterija Escherichia coli, ona spada u gram-negativne bakterije. Stafilokoke i streptokoke su najčešće gam-pozitivne bakterije uzročnici infekcija. Ne treba da se zapostavi ni činjenica da uzročnici urinarnih infekcija kod oba pola mogu biti i polno prenosive bakterije. 

Grupe koje su pod rizikom od infekcija

Postoje odredjene grupe ljudi koje su pod većim rizikom od dobijanja urinarnih infekcija. Žene su sklonije urinarnim infekcijama zbog prirode anatomske gradje: uretra i anus su blizu, kraća je mokraćna cev. Takva anatomska gradja je na strani bakterija koje lako dolaze do urinarnog sistema. Trudnice su u najvećem riziku od urinarnih infekcija usled značajnih hormonalnih i imunoloških promena. Onda su u većem riziku i žene u menopauzi. Osobe oba pola koje su sklone čestoj promeni partnera i one koje koje nemaju adekvatne higijenske navike slone su infekcijama. Neki zdravstveni problemi mogu biti uzročnici povećanog broja bakterija koje u urinarni sistem prodiru u povećanom broju usled narušene prirodne odbrane organizma od njih. Dijabetes narušava imunitet i odbranu od bakterija, isto važi i za pacijente koji primaju hemioterapiju ili kortikosteroide, dok su rizična grupa i pacijenti sa HIV virusom. Čak i kada se neadekvatno koriste antibiotici to može dovesti do narušavanja crevne flore, a onda  bakterije iz creva lako dolaze do urinarnog sistema. U riziku su i muškarci sa uvećanom prostatom usled koje dolazi do nepotpunog pražnjenja bešike. Nepotpuno pražnjenje bešike je ključni uzrok razvoja bakterija i infekcija. 

Mere za sprečavanje urinarnih infekcija

Urinarne infekcije su vrlo uporne, desi se da se zaleče pa se opet pojave, zato je važno da se mogućnost da se pojave smanji na minimum. To je moguće odredjenim merama za sprečavanje urinarnih infekcija. Ključna mera je unošenje dovoljno tečnosti u organizam, bar1,5 l do 2l u toku dana zato što voda utiče na spiranje bakterija u urinarnom traktu i tako pomaže smanjenju rizika od infekcija. Ukoliko je boja mokraće bledožuta to znači da se unosi dovoljno tečnosti i da je manja mogućnost da dodje do infekcije. Bešika mora često da se prazni, uvek kada se oseti potreba za pražnjenjem, to je uglavnom u ntervalu od 3 sata. Uzdržavanje od mokrenja može da dovede do rastezanja i slabljenja bešike a to smanjuje njenu sposobnost da izbaci sav urin, zadržava urin u kome se razvijaju bakterije. Prilikom svakog odlaska u toalet mora da se vodi računa o higijeni, pošto je najčešći uzročnik urinarnih infekcija bakterija Escherichiom coli koja se nalazi u rektalnom delu. Topla kupka i ležanje u njoj omogućava razvoj patogenih bakterija zato uvek treba izabrati tuširanje pre no ležanje u kadi. Parfimisani sapuni i kupke su neprijatelji dobrih bakterija, zato ih treba izbegavati i tako održavati dobre bakterije koje moraju biti u ravnoteži sa onim koje su loše i patogene. Sintetička vlakna zadržavaju toplotu i vlagu što pogoduje razvoju bakterija, zato sintetički veš nije pravi izbor, već ga treba zameniti pamučnim i isključivo birati komotniju odeću. Veš na pranju obavezno ispirati dva puta kako se ne bi zadržali ostaci parfimisanog praška i omekšivača koji mogu da izazovu infekciju, prvo spoljašnju a onda kao posledicu i unutrašnju.