Kada ste vlasnik biznias, trebalo bi da znate da čak i najmanji znaci nepažnje tokom registrovanja firme mogu ostaviti brojne posledice na poslovanje. Neke od najučestalijih tiču se finansijskih kazni i pravnih sporova, ali i potpunog zatvaranja firme. Da ne biste napravili slične propuste i zakomplikovali svoju poslovnu karijeru, pročitajte koje su to najčešće greške prilikom otvaranja firme koje prave nova pravna lica.

Samostalno vođenje procesa registracije

Kada je u pitanju otvaranje firme, pokušaj da se proces registracije vodi samostalno, bez pomoći stručnjaka, može rezultirati brojnim greškama u razumevanju zakonskih obaveza, pripremi dokumentacije ili popunjavanju formulara. Shodno tome, u ovaj proces se nikako ne bi trebalo upustiti pre raspitivanja u državnim institucijama ili detaljnih konsultacija sa pravnim savetnicima, računovođanma, lokalnim privrednim komorama ili  iskusnim preduzetnicima.

Problemi sa dokumentacijom

Prijava firme često zahteva podnošenje različitih dokumenata. Međutim, neretko se dešava da pojedinci koji žele da registruju svoje poslovanj, ne pribave svu potrebnu dokumentaciju i samim tim značajno zakomplikuju proces registracije. Dakle, neophodno je pravovremeno prikupiti sve navedene dokumente (na primer: overeni osnivački akt, potvrde o uplatama, izjave o osnivačkom kapitalu, ugovor o osnivanju i sl.) kako biste bili prihvaćeni. Isto tako, vredi napomenuti da nepravilno popunjena dokumentacija može dovesti do odbijanja registracije, tako da bi prilikom popunjavanja trebalo biti posebno fokusiran.

Pogrešan izbor pravne forme

Odabir neprikladne pravne forme može ostaviti dugoročne posledice na način poslovanja. S tim u vezi, ukoliko planirate da registrujete firmu, potrudite se da u skladu sa vrstom delatnosti, brojem osnivača, kapitalom, ali i dugoročnim ciljevima, pažljivo razmotrite sve poslovne modele (preduzetnik, akcionarsko društvo ili pak D.O.O). Poreske aspekte i administrativne obaveze, poput vođenja knjiga ili izrade godišnjih izveštaja bi takođe trebalo uzeti u obzir. Nemojte žuriti sa odabirom, već temeljno istražite sve opcije. Jedino takvom strategijom možete napraviti najbolji mogući izbor.

Nedostatak kapitala

Neke pravne forme, poput akcionarskog društva ili društva sa ograničenom odgovornošću, zahtevaju minimalni osnivački kapital, kako biste uopšte mogli da registrujete firmu. U zavisnosti od strukture, kapital se može uložiti u novcu ili naturi, te deliti na akcije koje se mogu javno trgovati. Zato, pre nego što se odlučite za pravnu strukturu, saznajte najvažnije detalje i finansijske uslove koje morate ispunjavati.

Poklapanje planiranog naziva sa postojećim

Prilikom imenovanja firme, morate voditi računa da li je željeni naziv zauzet ili potencijalno zaštićen. Isto tako, bitno je napomenuti da se ime vaše firme mora razlikovati za minimum tri karaktera od trenutno registrovanih naziva u okviru iste pravne forme (poslovne strukture). To u praksi znači da dve preduzetničke radnje ne smeju imati isto ili slično ime, ali i da D.O.O. i A.D. mogu imati iste nazive. Ukoliko budete nepažljivi i odaberete postojeće ime firme, očekujte da ćete biti odbijeni. Proces promene naziva je inače veoma skup i neretko dugotrajan.

Čovek piše na papiru

Jednostavan način da proverite postoje li određena poklapanja između planiranog naziva firme sa trenutno postojećim, jeste da na sajtu Agencije za privredne registre (APR) pretražite postojeća imena koja počinju istim slovima.

Loše formulisanje osnivačkog akta

Osnivački akt ili statut firme mora biti formulisan u skladu sa zakonskim zahtevima. Bilo kakve greške ili nejasnoće u formulisanju mogu dovesti do problema prilikom registracije.

Nepravilna registracija delatnosti

Pogrešna ili nejasna definicija delatnosti može dovesti do problema sa nadležnim organima te posledično potpunog zabranjivanja obavljanja određenih poslova. Morate registrovati tačnu delatnost kojom se bavite.

Kada je reč o opisu delatnosti, važno je naglasiti da ne smete koristiti strane reči ili karaktere. Tu najpre mislimo na digitalne poslove. Primera radi, ukoliko otvarate agenciju za veb programiranje, te u opisu delatnosti umesto veb napišete web, velika je verovatnoća da će vaš zahtev biti odbijen.

Poslovno ime upisano različitim pismom

Ukoliko se susretnete sa obrascima koji nisu štampani na istom pismu (što je neretko slučaj kod odluke o osnivanju i jedinstvene registracione prijave), znajte da bi poslovno ime obavezno trebalo upisati istim pismom na svim papirima. U suprotnom, Agencija za privredne registre će odbiti vaš zahtev te tražiti da ponovno uplatite dodatnu taksu. Ako vešto upravljate softverom za editovanje dokumenata, ovaj problem možete izbeći i prilagođavanjem obrazaca na isto pismo.

Upisivanje pogrešne adrese

Agencija za privredne registre, u zavisnosti od planirane delatnosti, prilikom registrovanja firme često zahteva dokaz o postojanju poslovnog prostora. Korišćenje neadekvatne ili nepostojeće adrese može dovesti do odbijanja registracije.

Takođe je bitno reći da se prilikom registrovanja mora navesti tačna adresa sedišta firme. U slučaju da napišete pogrešnu adresu, poslovna pisma, kao i ostala pošta,  neće vam stizati, što je samo po sebi veliki problem. Budite pažljivi i trudite se da izbegnete ove probleme.