Zdravlje vida kod dece često ostaje po strani sve dok ne dođe do konkretnih problema. Mnogi roditelji veruju da je dete premalo za pregled vida ili smatraju da se eventualni problemi mogu rešavati kasnije. Međutim, razvoj vida počinje već u najranijem detinjstvu, a prvi meseci i godine života ključni su za formiranje jasnog i stabilnog vida. Ukoliko se eventualni poremećaji ne prepoznaju na vreme, mogu dovesti do trajnih posledica, poput slabovidosti ili problema sa koordinacijom i učenjem. Briga o očima deteta ne bi trebalo da se svede samo na povremeni pregled kod lekara. Potrebno je stvoriti zdrave navike kod kuće, odabrati adekvatne igre, pravilno koristiti ekrane i, po potrebi, uključiti stručnjake.
Najčešće greške roditelja u brizi o dečjem vidu
Jedna od najčešćih grešaka jeste odlaganje prvog očnog pregleda. Mnogi roditelji čekaju da dete samo kaže da ne vidi dobro, što se često ne desi jer dete ne zna šta je „normalan“ vid. Preporuka stručnjaka jeste da se prvi oftalmološki pregled obavi već između 6. i 12. meseca života, a zatim oko treće godine. Rano otkrivanje problema kao što su strabizam ili refraktivne greške može sprečiti ozbiljne komplikacije.
Druga uobičajena greška jeste preterano izlaganje ekranima bez ikakvog ograničenja. Deca već od najranijeg uzrasta provode vreme uz telefone, tablete i televizore, često bez pravila. Predugo gledanje u ekran može izazvati zamor očiju, suvoću i čak uticati na razvoj kratkovidosti. Stručnjaci preporučuju ograničavanje vremena ispred ekrana u skladu sa uzrastom, uz obavezne pauze na svakih 20 minuta. Treća greška je nedovoljna pažnja na signale koje dete šalje. Ako dete često trlja oči, žmuri, naginje glavu dok gleda ili se približava ekranima i knjigama, to su znaci da vid možda nije u redu.
Kako izabrati odgovarajuću dečiju optiku u Novom Sadu
Kada dete treba da počne da nosi naočare, veoma je važno pronaći optiku koja se specijalizovala za rad sa decom. Optika u Novom Sadu nudi veliki broj opcija koje su prilagođene upravo mališanima, od specijalizovanih pregleda do širokog izbora okvira koji su udobni, sigurni i vizuelno privlačni. Prilikom izbora optike, roditelji bi trebalo da obrate pažnju na stručnost osoblja, pristup deci, mogućnost saveta oko izbora materijala i dodataka. Optika u Novom Sadu nudi i garanciju na dečije naočare, kao i besplatnu korekciju okvira ukoliko dođe do oštećenja, što je čest slučaj kod najmlađih.
Takođe, korisno je odabrati optiku koja sarađuje sa oftalmolozima i koja ima iskustva u radu sa decom različitih uzrasta. U Novom Sadu postoje brojne moderne optike koje nude bogat izbor i savete stručnjaka kako bi iskustvo bilo što prijatnije za dete, a odlazak po naočare postao deo svakodnevne rutine bez stresa.
Igre koje pozitivno utiču na razvoj vida kod mališana
Igra je prirodan način učenja kod dece, ali i odličan alat za razvoj vida. Igre koje uključuju slaganje oblika, razlikovanje boja i praćenje pokreta pomažu u razvoju koordinacije oko-ruka, fokusa i percepcije dubine. Istraživanja pokazuju da boravak na dnevnom svetlu doprinosi pravilnom razvoju oka i smanjuje rizik od nastanka kratkovidosti. Trčanje, igranje loptom, vožnja bicikla, sve to pomaže detetu da razvija periferni vid i reflekse, dok istovremeno jača i fizičko zdravlje.
Roditelji bi trebalo da biraju igre koje zahtevaju fokusiranje na različite udaljenosti, kao na primer, gađanje mete lopticama ili igranje sa dronovima i zmajevima. Ovakve igre vežbaju fleksibilnost oka i sprečavaju nastanak problema pri prebacivanju fokusa sa bliskih na udaljene objekte, što je danas sve češći problem kod dece koja su stalno uz ekrane.
Kada dete treba da nosi naočare
Naočare su neophodno pomagalo koje može pomoći u pravilnom razvoju vida. Ako stručnjak dijagnostikuje refraktivne smetnje, nošenje naočara može biti ključno u sprečavanju slabovidosti. Deca često brzo prihvate naočare ako im se objasni na pravi način i ako im se omogući da učestvuju u izboru. Idealno vreme za uvođenje naočara zavisi od dijagnoze, ali i od uzrasta deteta. Kod veoma male dece, naočare su obično izrađene od specijalnih, fleksibilnih materijala koji ne mogu da se lako polome. U školskom uzrastu, važno je birati okvire koji su udobni i prilagođeni dužem nošenju tokom dana. Takođe, roditelji treba da vode računa da stakla budu otporna na ogrebotine i da imaju filtere za plavo svetlo, posebno ako dete provodi vreme ispred ekrana.
Briga o zdravlju vida treba da bude deo svakodnevne roditeljske pažnje, baš kao i pravilna ishrana ili higijena. Vid ima direktan uticaj na uspeh u školi, sportu, ali i u svakodnevnim aktivnostima koje dete oblikuju kao ličnost. Ulaganjem u kvalitetnu edukaciju, igru i izbor pravih stručnjaka, roditelji mogu obezbediti da njihova deca odrastaju sa zdravim vidom. Ako se brinete o vidu vašeg deteta od samog početka, investiraćete u njegovu budućnost na najbolji mogući način.
Leave A Comment