U različitoj životnoj dobi se često žene susreću sa vaginalnim infekcijama. I dok ima onih koje se prilično lako i brzo leče, ima i onih koje su uporne i koje zahtevaju istrajnost da bi bile u potpunosti izlečene.
Na svu sreću danas na tržištu postoje i brojni preparati koji i te kako mogu pomoći ženama da vaginalnu floru drže na optimalnom nivou, što će mogućnost od pojave infekcija svesti na minimum. Naravno, uz adekvatnu higijenu i brigu o intimnom zdravlju, koja bi trebalo za svaku ženu da bude imperativ.
Upravo zato što vaginalna infekcija može biti uporna, te u velikoj meri može remetiti i kvalitet života, važno je na vreme zatražiti mišljenje nadležnog ginekologa i pristupiti preporučenom lečenju.
Šta je vaginalna infekcija?
Onog trenutka kada se javi poremećaj prirodno uspostavljene ravnoteže vaginalne flore, govorimo o infekciji. Zapravo se vaginalna infekcija u osnovi karakteriše kao povećanje broja gljivica i onih takozvanih loših bakterija u poređenju sa bakterijama koje se smatraju dobrim, odnosno koje ne remete normalnu pH vrednost vaginalne flore.
Vrlo često kada dođe do takvog disbalansa, javljaju se i različiti simptomi, koji u zavisnosti od težine i vrste same infekcije mogu varirati.
Neki od najčešćih uzroka vaginalnih infekcija
Uzevši u obzir da mogu biti različite vaginalne infekcije, to se i njihovi uzroci razlikuju. Zapravo, vaginalna infekcija često nastaje kao kombinacija više faktora, odnosno uzroka. Neki od najčešćih su:
- neadekvatna i neredovna higijena intimne regije
- seksualni odnos bez zaštite
- nagomilani stres
- promene u nivou hormona
- oslabljen imuni sistem
- česta promena seksualnih partnera
- izloženost humanim papiloma virusima
- korišćenje agresivnih preparata za negu intimne regije
- sintetički i tesni veš i odeća
- dugotrajno korišćenje antibiotika
Najčešći simptomi vaginalnih infekcija
U zavisnosti od toga šta je dovelo do pojave vaginalne infekcije, mogu varirati i simptomi. Ipak, postoje oni simptomi koji se smatraju najčešćim i koje ni u kom slučaju ne treba ignorisati.
Vaginalni sekret može biti izmenjen, odnosno njegova boja miris i gustina mogu biti izmenjeni, a neretko je vaginalna infekcija praćena i svrabom i peckanjem u predelu intimne regije.
Mogu se javiti i crvenilo i otok u vaginalnoj regiji, koja čak može biti i bolna na dodir. Tokom seksualnog odnosa žena može osetiti bol i peckanje, odnosno neugodnost u predelu vagine, kao i prilikom mokrenja.
Ipak, iako mnoge žene osećaju neretko neke od pomenutih simptoma, treba imati na umu i to da vaginalna infekcija, posebno ako je u pitanju početna faza infekcije, može da prođe bez apsolutno ikakvih simptoma. Upravo zato i jeste važno redovno ići na ginekološke preglede, tokom kojih će biti utvrđeno da li postoji bojazan od javljanja neke infekcije ili je sve u potpunom redu.
Kako se leči vaginalna infekcija?
Različiti načini lečenja su prisutni, prosto zato što postoje i različiti uzroci infekcija. Konkretno, ako je u pitanju recimo bakterijska vaginalna infekcija, tada će lekar specijalista ginekologije uglavnom prepisati odgovarajuće antibiotike, koje će žena primenjivati ili vaginalno, a u formi vaginaleta ili oralno.
Ako je u pitanju vaginalna kandidijaza, što je jedna od najčešćih gljivičnih vaginalnih infekcija, tada se u većini slučajeva preporučuje korišćenje krema ili vaginaleta, odnosno medikamenata koji imaju antifungalno dejstvo, te se smatraju odličnim borcima protiv infekcija izazvanih gljivicama.
Ukoliko je vaginalna infekcija izazvana recimo virusima, često se samo preporučuju sredstva koja će ublažiti simptome, dok se antibiotici za oralnu upotrebu uglavnom preporučuju kada je u pitanju trihomonijaza.
No, bez obzira koja je vaginalna infekcija u pitanju, izuzetno je važno poslušati savet i preporuku stručnjaka, te lečenje sprovesti do kraja, nakon čega je poželjno otići na kontrolu, kako bi bilo utvrđeno da li je infekcija zaista u potpunosti izlečena.
Da li se mogu sprečiti vaginalne infekcije?
Iako se ne može reći da vaginalna infekcija može da bude u potpunosti izbegnuta, ipak postoji nešto što svaka žena može da učini kako bi rizik od infekcije svela na minimum.
Najpre je potrebno da ni u kom slučaju ne stupa u nezaštićen seksualni odnos, a odmah zatim i da vodi računa o izboru seksualnog partnera, odnosno da ne stupa u odnose sa velikim brojem muškaraca.
Zatim je važno da se trudi da na optimalnom nivou održava imunitet, da spava dovoljno i bude fizički aktivna, te da izbegava stresne situacije, koliko god je to moguće.
Redovna higijena se podrazumeva, te korišćenje odgovarajućih sredstava za intimnu negu, poput recimo neutralnog sapuna i pažljivo odabranih vaginalnih krema i losiona za intimnu negu.
Podrazumeva se i da bi valjalo izbegavati nošenje donjeg veša izrađenog kako od sintetike, tako isto i od drugih veštačkih materijala. Isto se odnosi i na korišćenje uske, odnosno odeće koja je izrađena od sintetike najpre.
Ukoliko žena vodi računa tokom života o svim ovim detaljima, sva je prilika da će vaginalna infekcija biti izbegnuta, a i ako se javi, nadajmo se da neće biti jedna od onih upornih, za čije lečenje je potrebno dosta strpljenja.
Leave A Comment